Novinky Novinky

Ako na úspešnú kampaň?

Hoci si členovia Tímu Odvahy na seba často „ušiju“ náročné športové výzvy, málokedy ich vopred znervózňujú do takej miery, ako samotná zbierka. Chápeme, fundraising je zodpovedná a náročná úloha. Preto vám s ňou veľmi radi pomôžeme!

Na rozbeh sme spísali zopár osvedčených krokov, ktorými sa môžete kedykoľvek inšpirovať.

 

 • Napíšte do profilu úprimný, osobný a zrozumiteľný text. 

Prezraďte svojim priateľom a známym, prečo ste sa rozhodli podporiť práve Bátor Tábor. Ukážete im, že vaša kampaň má naozaj zmysel!

Inšpirovať sa môžete aj textami predchádzajúcich bežcov a autorov úspešných zbierok. Nazrite napríklad k Evelíne, Lenke, Eve alebo Gabimu.

S textom vám radi pomôžeme aj my v nadácii. Pred zverejnením profilu vám opravíme gramatické chyby a ak budete mať záujem, pomôžeme aj so štylistikou. Hoci teda slohové práce nebývali vašim kamarátom, nemusíte sa tejto časti báť!

 

 • Pošlite si príspevok pre šťastie.
  Text napísaný, váš profil zverejnený – čo teraz?

Pošlite si prvý finančný príspevok sami, alebo oň poproste niekoho z blízkych. Bude to psychologická barlička pre vás aj pre vašich budúcich podporovateľov. Je to podobná situácia ako na prázdnom parkete – hoci mnoho ľudí tancovať chce, málokto sa cíti príjemne pri predstave, že by mal začať prvý. Navyše ak sa vaše okolie s podobnou kampaňou doteraz nestretlo, môžu mať pochybnosti o tom, ako zbierka funguje, a či je skutočne dôveryhodná. Viditeľné finančné dary pomôžu vysvetliť jej princíp a prelomiť ľady.

 

 • Oslovujte rôzne skupiny ľudí postupne.

Vôbec nie je nutné, aby ste kampaň rozbehli vo veľkom štýle – pokojne ju najprv zdieľajte s rodinou, potom pošlite link kamarátom, neskôr kolegom. Aj tie najúspešnejšie zbierky, ktoré viedli verejne známi ľudia, často začínajú príspevkami od mamy, priateľov či blízkych. 

 • Buďte osobní a nespoliehajte sa na skupinové správy.

O svojej zbierke dajte ľuďom vedieť tak, ako je to u vás obvyklé. Ak si zvyknete telefonovať, zavolajte im. Ak si bežne chatujete, ozvite sa im cez správu aj teraz.

Hromadné zdieľanie na sociálnych sieťach je šikovným pomocníkom, ale ak iný spôsob komunikácie nepoužívate, želané výsledky vám pravdepodobne neprinesie.

Najúčinnejšie sú rozhovory a správy smerované konkrétnemu človeku alebo konkrétnej skupine ľudí, v ktorej sa každý jej člen cíti komfortne – aby sa napríklad nebál položiť otázku. Alebo veselo podpichnúť odosielateľa 🙂

Naopak neosobné hromadné správy, kde sa v jednom vlákne ocitnú navzájom si neznámi ľudia, väčšinou nefungujú.

 

 • Využite vaše vlastné siete. 

Máte v práci nástenku? Ste členom bežeckej skupiny na Facebooku? Máte možnosť dať vedieť o vašej zbierke vo firemnom newsletteri? Nebojte sa informovať o zbierke všade, kde je to možné a vhodné. Je to predsa pre dobrú vec 🙂

 

 • Buďte smelí. 

Chápeme, že „pýtať peniaze“ je mnohým nepríjemné, hoci aj s nesebeckým účelom. Ako však napísala jedna z našich bežkýň, možno budete prekvapení pozitívnymi reakciami vášho okolia! Finančných zbierok je veľa a ľudí občas paralyzuje možnosť výberu. Poznáte to, „aj tak nepomôžem každému…“ Ak sa však pre niečo nadchnete vy, mnohí sa potešia, že môžu pomôcť tam, kde je to dôveryhodné a zmysluplné!

 • Buďte vytrvalí a zdieľajte čiastkové úspechy.

Úspešné kampane vyžadujú čas. Nebojte sa link na zbierku zdieľať viackrát – vždy môžete priložiť novú informáciu o tom, ako pokračuje váš tréning, prípravy na beh či beh samotný. Môžete tiež spomenúť zaujímavosť o účele zbierky a činnosti Bátor Tábora.

Napríklad – vedeli ste, že do terapeutických Táborov Odvahy môžu ísť aj deti počas aktívnej liečby? V areáli je malá nemocnica a „neviditeľná“ sieť lekáriek a sestričiek, ktoré sú v prípade potreby vždy pripravené pomôcť. Každé dieťa má tiež prideleného svojho dospelého kamoša („cimboru“), ktorý presne vie, kedy a ktoré lieky dieťa potrebuje.

Navyše takmer 80 % opýtaných v dotazníkovom šetrení s odstupom času označuje Tábor Odvahy ako miesto, ktoré im pomohlo znovu vybudovať sebavedomia a odvahu spoznávať nových kamarátov. A to sa oplatí podporiť, však?

 

 • Sila drobných darov.

Ubezpečte svojich blízkych, že veľkolepé sumy nie sú nutné. Každé euro pomáha a navyše často inšpiruje k podobnému príspevku aj ďalších ľudí, ktorých rozpočty si nemôžu dovoliť okdrojiť štedrý dar. Naše najúspešnejšie kampane vždy stoja na stovkách drobných príspevkov – nie na zopár nadpriemerne vysokých daroch. 

 

 • Aj zdieľanie je pomoc.

Ktokoľvek dá o vašej zbierke vedieť ďalším, pomôže!

 • Tretí rozmer?

Kampaň v Tíme Odvahy už spája vašu vlastnú športovú výzvu s charitatívnou zbierkou. Môžete si však zvoliť aj ďalší rozmer.

Blížia sa vaše narodeniny či Vianoce? Poproste blízkych, aby vám k sviatku venovali „adoptovanie“ si vašich odbehnutých kilometrov finančným príspevkom.

Môžete si tiež určiť stupňujúci cieľ. Napríklad za každých 100 eur odbehnúť 10 km navyše!

Alebo kamarátom sľúbte, že ak sa vám podarí vyzbierať 500 eur, celý maratón odbehnete v ružových šatách či s vtipným nápisom na tričku. Fantázii sa medze nekladú 🙂

 

 • Poďakujte.

Možno sa vám tento bod zdá príliš samozrejmý, ale v strese z príprav na beh si svoju vďaku občas nechávame až na záver kampane. Ľudí však poteší a motivuje, ak si ich príspevky a odkazy všímate priebežne.

 

 • Nestraťte pointu a užite si cestu 🙂

Zbierku ste vytvorili, aby ste pomohli vážne chorým deťom zažiť hravé dobrodružstvá, ktoré im počas dlhej a zákernej choroby vlievajú do žíl radosť, odvahu a sebavedomie. Vaša kampaň nie je len o zbieraní financií. Dôležité je už samotné šírenie povedomia, že dlhodobá liečba a izolácia je obrovskou záťažou nielen pre telo, ale aj pre mentálne zdravie detí. Bátor Tábor im prostedníctvom zážitkovej terapie pomáha rozbehnúť sa späť do života s väčším optimizmom – akoukoľvek mierou v tomto procese pomôžete, patrí vám náš rešpekt a vďaka!

Nebuďte na seba tvrdí a tešte sa, že ste sa tejto fundraisingovej a športovej výzvy nezľakli.

 • Máte otázky? Ozvite sa nám.

Ako člen/-ka Tímu Odvahy máte v Bátor Tábore pridelenú svoju spojku. Nebojte sa jej kedykoľvek ozvať – budeme sa tešiť a posnažíme sa reagovať čo najskôr!

 

ĎAKUJEME VÁM ZA VŠETKO

20190616_12530420190616_12504220190616_125202

Ďalšie príspevky

 • Zatiaľ žiadne príspevky